מסות על יופי 1

 מהו יופי ולמה זה חשוב ? כיצד אנחנו חווים יופי? האם ישנם "סודות יופי" או "ערכי יופי" ב"יצירה יפה", האם ניתן לאפיין אותם, להשתמש בהם, להגדירם באפליקציה סרגל או מחוגה זהב ולהפוך אותם לנחלת הכלל ? האם ניתן לעצב "יופי" כל פעם מחדש? מהו יופי טבעי ויופי מלאכותי? ומהו יופי פנימי ויופי חיצוני, יופי חמקמק, יופי פטאלי והבל היופי? מסות על המהות והרלונטיות של היופי בתהליכי היצירה.

מסות על יופי / אדר' ד.כ.סקאלי
מייסד וראש המגמה לאדריכלות במכללת ספיר
מסה מס' 1 – מבוא :
עשרות שנים של יצירה מלווה אותי שאלת המהות והרלונטיות של היופי בתהליכי היצירה.
במסות אלו אעסוק בדיון וחקר מושג היופי ברמות השונות, ברמה הפילוסופית והמדעית, ברמה ההתפתחותית וההיסטורית, ברמה היצירתית המעשית ועוד, אביא ואנתח דוגמאות של יצירות מופת "יפות" כאלו שהיו משמעותיות בהתפתחות התרבות המערבית, כמו גם שאניח כאן את היסודות ליצירת יצירה יפה.
חווית היופי הנה חוויה נעימה ומענגת, חוויה שבטבע האדם, למראה יצירה יפה, אנשים יתענגו ויתפעלו מיופיה, יתעכבו וישהו במחיצתה, יתעניינו בה ובפרטיה – "וואו איזה יופי", "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים" הם יגידו וברשתות החברתיות תקראו סופרלטיבים כ "מדהים", "מושלם", "מהמם" ועוד.
📷טווס לבן לבקן
1. טווס לבן לבקן מתוך https://chainimage.com/images/hd-wallpapers-5-beach-hd-wallpapers-best-free-download-hd-wallpapers.jpg
אם כן, מהוא יופי ולמה זה חשוב ? כיצד אנחנו חווים יופי? האם ישנם "סודות יופי" או "ערכי יופי" ב"יצירה יפה", האם יש ליופי סודות שניתן להגדירן, לאפיין אותם, להשתמש בהם, להגדירם באפליקציה סרגל או מחוגה זהב ולהפוך אותם לנחלת הכלל ? האם אפשר שאדם ידע את סודות היופי? להדהים את המתבונן, להיות מקצוען של יופי? ידע לעצב את היופי כל פעם מחדש, ואם כן, מהם ערכי היופי, אותם סודות שיש לאמני הבמה, האמנות הפלסטית, מעצבי האופנה, האדריכלים, המוסיקאים, הסופרים, המשוררים וכל מעצבי יופי הדור והתקופה ?
או שאוליי מדובר ב"מתת אל", כישרון מולד שרק מוכשרים מעטים ניחנו בה ? או שמדובר פשוט במקצוענות?
הבנת "סודות היופי" או "ערכי היופי" הנה כלי חשוב ומהותי להנגשת היצירה לקהל היעד שלה, להבהרת תכניה, לפתוח צוהר בפני יוצר היצירה אל לבו של חווה היצירה וחיזוק התקשורת אתו.
האם מדובר בחווית יופי אישית, פרטית, רצופת "פרות יופי קדושות" כגון: "היופי בעיני המתבונן" או "על טעם ועל ריח אין מה להתווכח" או שמדובר בחוויה כללית המשותפת לציבור רחב?
האם חווית היופי הנה חוויה לוקלית, ציוויי של מיקום, תרבות ומחוזות ילדות, זכרונות מבית אבא ?
או אוליי חווית היופי הנה חוויה אוניברסלית, חוצה גבולות ויבשות ומדלג על תרבויות ומנהגים מקומיים, צו של אופנה ורוח הזמן ?
יכל להיות שבעיננו, חווית היופי הנה הזדהות והשתקפות הבבואה שלנו, זו שלמדנו לחיות אתה שנים, לסרק ולהלביש אותה מידי בוקר?
או אוליי חווית היופי הנה התגלמות מאוויינו הכמוסים? כל מה שרצינו ולא היינו, שיכלנו ולא הגשמנו ?
או אולי חווית היופי הנה חוויה טבעית מולדת, ביולוגית, פיסיולוגית ופסיכולוגית, ציווי גנטי, טריטוריאלי, קיומי והשרדותי הטבוע בנו עמוק בתת מודע ובאונות המוח ?
או אוליי חווית היופי הנה חוויה מלאכותית הקודחת במוחנו המפותח והמפותל חלק מתפיסת עולם ואסתטיקה חדשה, חלק מגישה בריאה לחיים טובים יותר כדי לשרוד בעולמנו הבודד, הקר והאכזר?
מהו יופי טבעי ויופי מלאכותי? ומהו יופי פנימי ויופי חיצוני, יופי חמקמק, יופי פטאלי והבל היופי?
האם חווית היופי יחסית ומה שחוינו פעם כיפה כבר מכוער בעיננו? מה השתנה עם השנים?
ואיפה עובר הגבול בין יופי לכיעור?

מהיא "דרך היופי", תולדות היופי מהפרה היסטוריה ועד תרבות הצריכה הפרסום וההישגיות של ימנו? איך התיחסו למושג היופי הסטוריונים, פילוסופים ידועים, מדענים, מתמטיקאים, חוקרי מוח, פסיכולוגים ויוצרים ידועי שם?
מהיא המתמטיקה של היופי – פרופורציות, סימטריות, חתך הזהב וכ"ו?
האם ניתן לעצב "יופי" כל פעם מחדש? או ששום דבר לא תלויי בנו היוצרים וחווי היצירות והכל מלמעלה?
שלא נתבלבל, היופי אינו חזות הכל, יש יצירות מדהימות, עמוקות, מרתקות ומרגשות שהיופי מהן והלאה (או שבתכונות אלו הופכות הן ליפות בעיננו?) אך באמצעות היופי יתחזק הקשר בין היוצר למתבונן, כר נוח להעברת מסרים, תפיסות, מחשבות, רעיונות ועוד. חשוב שיוצר יבין את מושג היופי וערכיו, ילמד להבין מה מתרחש במוחו של המתבונן ואלו ערכים עליו להפנים ביצירה כדי לרגש ולרתק אליה את אלו החווים אותה.

Start Slide Show with PicLens Lite PicLens

About אדר' דוד כהן סקאלי

- " סקאלי אדריכלות ועיצוב פנים " - משרד לתכנון כולל - אדריכלות בניין, עיצוב פנים ונוף. אדר' דוד כהן סקאלי, מרצה, מייסד וראש המגמה לאדריכלות ועיצוב פנים במכללת ספיר, ממייסדי פורטל בנה ביתך ופורטל הבניה, יו"ר "א.א.מ - אדריכלים ומעצבי פנים ", לשעבר מזכ"ל "א.א.פ - אגודת אדריכלי הפנים ע.ר" . אדר' דוד כהן סקאלי מתמחה בתכנון פונקציונאלי ערכי ואומנותי.