בית דפנה

dafna-house-9
 
בית דפנה / מודיעין
אדריכלות ועיצוב פנים – דוד כהן סקאלי
 
 
 dafna-house-8
בית דפנה – מבט לפינת האוכל ובר משקאות דו צדדי
תכנון אדריכלי עיצוב פנים – דוד כהן סקאלי
הבנייה הקבלנית בארץ פונה לרוב  "לדייר הישראלי הממוצע" ולאן שתפנה תפגוש באותם קבוצות בתים זהים הנגועים במגפת הבינוניות- מקסימום חדרים במינימום שטח ועם אותן תבניות חוזרות חללים סגורים וחשוכים המקטינים את תחושת המרחב, כניסות ללא מבואות, פרוזדורים צרים וארוכים, חדרי שינה קטנים, שירותי אורחים ליד הכניסה או המטבח הפוגעים בשלמות החלל בגלל הניסיונות הכושלים להסתיר את הכניסה אליהם, מזווה בנוי קטנטן במטבח, חדר אמבטיה צפוף להורים, ג'קוזי וכו'…

לא אחת פונים אלי דיירים, קורבנות התפיסה הזו בבקשה לרפא את הנגע- באדריכלות יחודית ואישית יותר שתתאים לצרכיהם ולטעמם הפרטי ולרוב הדבר דורש הריסת קירות שזה עתה נבנו או פירוק מתקנים ומערכות שלא הופעלו כלל כשבכל התהליך הזה אובדים זמן יקר וכסף רב.

משום יחודו של בטאון זה הפונה לקהל המתכננים והבונים, אנצל הזדמנות זו כדי להביע את דעתי בנושא, להציע פתרון פרגמטי ולהמחיש בדירה לדוגמא כיצד ניתן לשנות ולהפוך אפילו בית קבלני טיפוסי לבית אסתטיי וייחודי המתאים לדייריו:
ראשית – אין חיה כזו "דייר ישראלי ממוצע" והנה באורח פלא קבלנים שעניינם למכור ולהרוויח, בונים בתים לקהל דמיוני שלא קיים. לכל אדם ייחוד משלו בצרכים, בטעם, במנטליות, במבנה הנפשי ועוד.. ובמשפחה המצב מורכב אף שבעתיים, אולם המסקנה המתבקשת אינה למצוא פתרון ממוצע, אלא למצוא דרך בהליכי התכנון, הבנייה והשיווק בה תינתן האפשרות לדייר הקונה לרוב את הדירה "על הנייר" להתאימה לצרכיו המיוחדים ולהיעזר לשם כך במתכנן מטעמו ובפתרונות אישיים המיוחדים לו.

שנית – לרוב, הדירות לא נמכרות בשל יופיין או בשל הפתרונות האדריכליים המיוחדים להם אלא בשל מצבו העגום של שוק הדירות בארץ בו הביקוש גדול והתחרות
היא בעיקר במחיר. בד"כ, הדיירים אינם שבעי רצון מהקנייה ומחפשים דרכים לשנות את "הסטנדרטיות" של הבית ואף מוכנים להוסיף לשם כך ממיטב זמנם
וכספם. כעת,כששוק הדירות נחלש והדיירים שלאחרונה חשופים ומודעים יותר לחשיבות עיצוב הבית שוקלים יותר את מעשיהם,הגיע העת שהקבלנים הבונים וקהל המתכננים העוזרים להם ישנו גישה וכיוון ויציעו לדיירים פתרונות דיור גמישים ואישיים יותר שיהיו גם כלכליים יותר לכל הצדדים. במקום שיבנו קירות מתקנים ומערכות שממילא צפויים להיהרס יוזיל הקבלן את מחיר היסוד של הדירה ולאחר הוספת עלות ההתאמה האישית לדייר תתקבל דירה ייחודית יותר שתעלה בסופו של דבר פחות מאשר באם תבוצע בדיעבד ע"י הדייר.
 
בית איריס במודיעין, בו תכננתי את אדריכלות הפנים ואת הגן – מהווה דוגמא כיצד ניתן לשנות בית קבלני טיפוסי לבית ייחודי המותאם לצרכי המשפחה, לטעמם ולאורח חייהם הפרטי. צחוק הגורל הוא שדווקא בית זה השונה כ"כ מהבנייה הקבלנית הטיפוסית במודיעין, הפך למוקד עלייה לרגל של קבלנים המציגים אותו כדוגמא למה שניתן לעשות מבית של קבלן. מה שמעיד שישנה נטייה מהשטח לתכנון ושיווק בתים ייחודיים.

בית איריס היה במקור בית פינתי עם חצר קטנה ולא רגולרית ששיטחה העיקרי אינו נצפה כלל מהבית. בחלקה העיקרי של החצר תיכננתי בריכת נוי אמורפית החובקת את הבית ומשולבת בספא לרחצה ובגזיבו פינתי. קומת המגורים מפולשת וכללה במקור סלון עם חלונות מאורכים צרים הפונים לשום מקום משמעותי וגבוהים מכדי שיאפשרו צפייה בישיבה, על כן- הונמכו החלונות הקיימים בבסיסם הורחבו ונפערו חלונות נוספים שהציפו את הבית באור ואיפשרו צפייה לבריכת הנוי ולשיטחו העיקרי של הגן.

dafna-house-2
בית דפנה – מבט למטבח
תכנון אדריכלי עיצוב פנים – דוד כהן סקאלי
בכל היקף התקרות ביצענו קרניזים מדורגים המוליכים ומסתירים את תעלת המיזוג והמערכות והמקלים על הרכבתם ותחזוקתם השוטפת, צינורות ביוב שירדו בצמוד לקיר בסלון כוסו בפילסטרים עגולים עם בסיסים ומדפי זכוכית ביניהם, עמודים מלבניים עוגלו ונוספו להם בסיסי שייש, המטבח הסגור נפתח כשרק בר המשקאות וקיר מסתור עגול למקרר מהווים חייץ לחדר האוכל הפתוח,
חדר המדרגות הצר הורחב והפתח המלבני בתקרה גדל ושונה לאובל כמו גם המדרגות. הריצוף שונה לקרמיקה דמויית אבן משולבת באריחי פינות- עיטורים ושוליים משייש רמון זית.
dafna-house-7
בית דפנה – מבט לחדר המדרגות
תכנון אדריכלי עיצוב פנים – דוד כהן סקאלי
קומת השינה שמרה על אותו מספר חדרים אך שונתה כליל כך שלכל חדר צמודים אמבטיה ושירותים וכך שיתאים למשפחה זו הנוהגת לעיתים קרובות לארח אורחים מחו"ל. חדרי האמבטיה תוכננו בעיגול כך שיצרו מבחוץ מבואה לקומת השינה ומהפנים חופו במדורג באריחי אבן טרברטין קטנים ובאופן שיחד עם מדרגות השייש, משטח הכיור והפירזול המיוחד נוצרה הרגשה של "חמאמם" מודרני.

 

 dafna-house-6
 
dafna-house
 
בית דפנה – ריצוף וחיפויי
תכנון אדריכלי עיצוב פנים – דוד כהן סקאלי

בבית כלו שמרנו על חללים פתוחים ומורכבים, על אוירה נעימה של בית גדול ומואר המשלב פנים עם חוץ וישן עם חדש- בחללים, בחומרים, ברהיטים, הטקסטורות ובגוונים.

dafna-house-3

dafna-house
dafna-house-2
 
בית דפנה – ריצוף וחיפויי
תכנון אדריכלי עיצוב פנים – דוד כהן סקאלי
עזרו לי במלאכה הקבלן יגאל ישראלי שדאג לביצוע איכותי ללא פשרות, צוות עובדיו המוכשר והמסור ומשפחת איריס שבטעמם הטוב והערכתם נתנו בידי את החופש והאפשרות לשנות. לסיכום עצה לי לקבלנים- אל תבזבזו משאבים יקרים לשווא רק בכדי לזכות ברווח מוגזם לביצוע שינויים הדיירים היום זהירים ומודעים יותר ורצוי שתשלבו אותם בתכנון הבית, כך כולם ירוויחו יותר.לדיירים רוכשי הדירות אזכיר שהבית הינו ההוצאה הכבדה ביותר לרובנו כמו גם אחד המרכיבים העיקריים
המעצבים את חיינו, אל תיכנעו לתכתיבים או סיסמאות ריקות מתוכן כמו ההצהרות שלא ניתן תמונה לפצל אחריות, לשלב בעלי מקצוע שונים, לשנות
חזיתות או לקבל טופס 4.

מניסיוני האישי הכל ניתן לביצוע אם הצדדים מעוניינים בכך – אל תתפתו לקנות דירות ללא אפשרות התאמה לצרכים המיוחדים לכם וקחו לכם אדריכל פנים שבעלות קטנה יחסית יבחן את האפשרות הגלומות במבנה הבית, רצוי עוד בטרם רכישתו כך שמראש תוכלו להעריך כמה יעלה הבית בסיכום הסופי והאם מבנה הבית מאפשר מענה הולם לצרכים המיוחדים לכם.

 

Start Slide Show with PicLens Lite PicLens

About אדר' דוד כהן סקאלי

- " סקאלי אדריכלות ועיצוב פנים " - משרד לתכנון כולל - אדריכלות בניין, עיצוב פנים ונוף. אדר' דוד כהן סקאלי, מרצה, מייסד וראש המגמה לאדריכלות ועיצוב פנים במכללת ספיר, ממייסדי פורטל בנה ביתך ופורטל הבניה, יו"ר "א.א.מ - אדריכלים ומעצבי פנים ", לשעבר מזכ"ל "א.א.פ - אגודת אדריכלי הפנים ע.ר" . אדר' דוד כהן סקאלי מתמחה בתכנון פונקציונאלי ערכי ואומנותי.